Asertywność w miejscu pracy

Asertywność nie jest wrodzona. Trzeba się nauczyć określonego sposobu przeżywania i reagowania w różnych sytuacjach. Trening asertywności polega na ćwiczeniu zachowań interpersonalnych, wyrażających uczucia, postawy, życzenia, opinie w sposób bezpośredni, stanowczy i uczciwy, a jednocześnie respektujący uczucia, postawy, życzenia, opinie i prawa innych osób. W czasie warsztatu będziemy pracować na realnych sytuacjach, zdefiniowanych przez uczestników.

Głównym celem treningu asertywności jest nauczenie się takich zachowań, które zwiększają komfort i efektywność własnej pracy oraz budują otwartą, bezpośrednią komunikację.

Korzyści dla uczestników:

  • Poznanie podstawowych modeli i zasad asertywnej komunikacji.
  • Wzrost rozumienia i „dekodowania” stylów komunikacji oraz wynikających z ich stosowania konsekwencji.
  • Bardziej efektywne komunikowanie się z osobami z różnych szczebli organizacji i klientami.
  • Uświadomienie sobie w jaki sposób myślenie (monolog wewnętrzny) ułatwia bądź utrudnia zachowanie asertywne.
  • Większa otwartość na informacje zwrotne od innych, uzyskanie informacji zwrotnych na temat dotychczasowego zachowania.
  • Większa satysfakcja z jakości kontaktów poprzez możliwość otwartej komunikacji.

Czy można nauczyć się asertywności?

Osoby chcące zgłębić temat asertywności na rynku wydawniczym znajdą wiele pozycji. Wpisując w wyszukiwarkę pytanie, czy można nauczyć się asertywności, wyświetli się szereg książek o tak znamiennych tytułach jak „Bycie miłym to przekleństwo”, czy „Naucz ich, jak mają Cię traktować”. To sugeruje, że asertywność może być umiejętnością nabytą. Czy lektura książki lub szkolenie z asertywności pomoże nam w sposób szczery, otwarty i nieskrępowany wyrażać swoje myśli, poglądy i przekonania w sposób nienaruszający praw i godności innych osób?

Asertywność w miejscu pracy i w życiu prywatnym

Asertywność jest umiejętnością, która pomoże nie tylko w życiu zawodowym, ale i prywatnym. I tak asertywność w miejscu pracy poprawi Twoją komunikację z przełożonym i zespołem. Osoby asertywne łatwiej budują trwałe zespoły oparte na zaufaniu i znacznie szybciej rozwiązują konflikty. Z kolei postawa asertywna w życiu prywatnym pomoże w realizacji własnych potrzeb i marzeń, które nierzadko odkładamy na dalszy plan, przedkładając potrzeby naszych bliskich nad swoje. 

Nie rodzimy się asertywni. Część z nas swoiste szkolenie z asertywności przechodzi już w czasie dzieciństwa. Kiedy nasi bliscy – rodzice, rodzeństwo są asertywni – potrafią wyrażać swoje zdanie bez poczucia winy, uczymy się naturalnie tego samego. Jeśli jednak takie rodzinne szkolenie z asertywności nie było częścią naszego dzieciństwa, nic straconego. Warto wówczas poznać w ramach treningu asertywności ćwiczenia, które regularnie wykonywane, staną się dla nas przydatnym narzędziem w trakcie sytuacji wymagających asertywności – czy to odmowy wykonania jakiegoś zadania, czy też trudnej rozmowy z szefem lub bliską osobą. Drugą opcją jest wybór profesjonalnego szkolenia z asertywności. Pod okiem wykwalifikowanego trenera najszybciej i najskuteczniej poznasz niuanse asertywnej komunikacji.

Trening asertywności – ćwiczenia

Jak nauczyć się wyrażania swojego zdania bez lęku? Jak odważnie realizować swoje plany nie oglądając się na niekonstruktywną krytykę innych? Na początek dwa proste ćwiczenia.

Zapamiętaj kilka zdań, które pomogą Ci w trudnych rozmowach przedstawić swój punkt widzenia – bez agresji, poczucia wyższości, jednak z dużą samoświadomością. Są to m.in.: „Szanują twoje zdanie, jednak mój punkt widzenia jest inny”, „Mam inne zdanie, którym chcę się podzielić”, „Nie zgadzam się z tym. Moim zdaniem…”. Pamiętając i korzystając z tych konstrukcji zdaniowych Twoja komunikacja stanie się bardziej otwarta i nabierze partnerskiego charakteru.

Z kolei w sytuacji, gdy musisz odmówić – szefowi, partnerowi, koleżance w pracy dobry trening asertywności to ćwiczenie krótkiej argumentacji. W tym pomogą Ci zwięzłe zdania: „Przykro mi, ale mam zbyt dużo obowiązków, by zrealizować kolejne zadanie”, „Niestety nie mogę Ci w tym pomóc w tej chwili, mam za dużo innych pilnych zadań”, „Nie potrafię Ci w tym pomóc”. Krótko i zwięźle – bez lękliwego uniżenia, ale grzecznie.

Szkolenie z asertywności

Aby skuteczna, asertywna komunikacja weszła Ci w krew, najskuteczniejszym narzędziem okazać może się szkolenie z asertywności. Podczas niego poznasz to, w jaki sposób dochodzić do porozumienia z osobami, które są agresywne lub lekceważące. Szkolenie z asertywności z profesjonalnym, doświadczonym trenerem z pewnością nauczy Cię szeregu narzędzi i technik komunikacyjnych, które zapobiegną występowaniu nieporozumień i konfliktów, a także uświadomi Ci Twoje mocne i słabe strony komunikacji. Pamiętaj, że szkolenie asertywności wymaga intensywnej pracy, zajrzenia w głąb siebie i dotarcie do przyczyn braku asertywności. Warto w takim treningu i ćwiczeniach asertywności skorzystać z profesjonalnego szkolenia.

Ponad 100 000 przeszkolonych uczestników

5.75 / 6 ocena naszej pracy

Ponad 19 000 zrealizowanych dni szkoleniowych

55 osób pracujących na wspólny sukces

Ponad 8000 uczestników szkoleń każdego roku

25 lat doświadczenia

Ponad 2200 dni szkoleniowych każdego roku

Blisko 500 zadowolonych klientów

Amica
Hochland
Ikonka DPD
Kompania Piwowarska
yes
wika
vox