Konrad Nowakowski
Kierownik Działu Jakości w firmie z branży metalowej specjalizującej się w produkcji małoseryjnej.
oraz
Konsultant działu ds. Rekrutacji
Czwartek, ok. godziny 15.00
Konsultant: …Pani Anno, jeszcze raz dziękuję za polecenie pana Konrada. Skontaktuję się z nim i oczywiście powołam się na panią. Miłego dnia, do usłyszenia. (Super, nareszcie mam namiar na idealnego kandydata. Część osób włączonych do naszych rekrutacji to kandydaci pasywni czyli tacy, którzy aktualnie nie szukają nowej pracy, nie śledzą ogłoszeń rekrutacyjnych i nie posiadają kont na portalach społecznościowych).
Zlecając proces rekrutacyjny firmie zewnętrznej mamy większe szanse na dotarcie z ofertą do osób z doświadczeniem w branży, które aktywnie nie szukają nowego zajęcia. Head hunterzy wyszukują szczególnie cenionych na rynku specjalistów, nawiązują z nimi kontakt oraz przedstawiają ofertę swojego klienta w taki sposób, by zachęcić do jej rozważenia. Zdarza się, że firmy są zainteresowane pozyskaniem pracowników z konkurencyjnych organizacji. Naszym zadaniem jest wtedy dotarcie do takich osób oraz zainteresowanie ich propozycją na tyle, by poświęcili swój prywatny czas na rozmowę z nami – tłumaczy Magdalena Orzechowska, koordynator działu rekrutacji w spółce Integra Consulting Poland – Nasi konsultanci często docierają do osób pełniących określoną funkcję w firmie, nie znając nawet ich nazwisk. Należy pamiętać, że kandydaci do których docieramy metodą head huntingu często w danym momencie nie myślą o zmianie pracy. Zwykle mają też większe oczekiwania finansowe niż osoby, które aktualnie aktywnie szukają zajęcia. Zwracają przy tym uwagę na aspekty takie jak możliwości rozwojowe, dodatkowe szkolenia, atmosfera w firmie czy warunki zatrudnienia – wyjaśnia Magdalena Orzechowska.
Działa również siła rekomendacji, znajomość konkurencji i aktualnych trendów rynkowych. Nie bez znaczenia jest też szeroka baza kandydatów, którą mają do dyspozycji lub tworzą na potrzeby zleceniodawcy agencje rekrutacyjne.
Konsultant: Dzień dobry (tu pada imię i nazwisko konsultanta). Otrzymałam Pana numer telefonu od Anny Kowalskiej. Chciałabym zainteresować Pana ofertą pracy. Czy to jest dobry moment abym mogła opowiedzieć Panu o szczegółach?
Konrad Nowakowski: Dzień dobry, jestem teraz w pracy, proszę o kontakt po godzinie 18.00.
Większość potencjalnych kandydatów jest aktywna zawodowo i początkowo wcale nie myśli o zmianach. W aktualnym miejscu pracy nie może też swobodnie rozmawiać o nowych propozycjach. Zlecając proces rekrutacji firmie zewnętrznej możesz liczyć na elastyczny czas dotarcia do kandydata. Konsultant na bieżąco weryfikuje i aktualizuje pozyskanych do procesu uczestników, jest z nimi w stałym kontakcie oraz na bieżąco przekazuje informacje zwrotne i uwagi dotyczące projektu.
Czwartek, godz. 18.05
Konsultant: Dzień dobry, byliśmy umówieni na rozmowę…
KN: Przepraszam, dopiero dotarłem do domu. Proszę zadzwonić za godzinę…
Godz. 19.10
Konsultant: …. Chciałabym przedstawić Panu ofertę mojego klienta. Jest to proces poufny więc na tym etapie nie mogę zdradzić nazwy firmy ani branży w jakiej działa. Od Pani Anny wiem, że aktualnie nie poszukuje Pan aktywnie pracy, jednak poleciła mi Pana jako specjalistę. Mam konkretną propozycję, która być może Pana zainteresuje…
W przypadku kiedy poszukujesz kandydata na stanowisko, które obecnie jest w Twojej firmie obsadzone, unikniesz kłopotliwej sytuacji jeżeli zlecisz proces na zewnątrz. Profesjonalna firma rekrutacyjna zadba o poufność i docierając do odpowiednich osób będzie przekazywać tylko te informacje, które wspólnie ustaliliście. Możesz także liczyć, że konsultant posiada dane, które pozwolą zweryfikować i dostosować ofertę do obecnej sytuacji na rynku oraz oczekiwań kandydatów na określonym stanowisku (np. finansowych).
Konsultant: … Can we talk in English for a while? What is your role in your team? What are your responsibilities?
Konsultant zweryfikuje wszystkie informacje o kandydacie, nie tylko te związane bezpośrednio z jego doświadczeniem zawodowym, ale także deklarowaną znajomość języków obcych. Profesjonalny rekruter wie, jakie obszary rozmowy należy pogłębić i o co dokładnie zapytać kandydata aby jak najlepiej sprawdzić jego kompetencje – tłumaczy przedstawiciel firmy rekrutacyjnej Integra Consulting Poland. Zależy mu również na tym, aby rekomendować osoby, które optymalnie wpisują się w poszukiwany profil. Większość procesów rekrutacyjnych objętych jest gwarancją jednak jej realizacja to nie tylko koszty, ale również utrata zaufania i dobrego wizerunku zarówno względem zleceniodawcy jak i kandydata.
Konsultant: … Panie Konradzie, dziękuję za rozmowę. Rozumiem, że jest to nowy temat więc potrzebuje Pan więcej czasu na podjęcie decyzji o zaangażowaniu się w dalsze etapy rekrutacji. Jeżeli tak, to przedstawię Pana kandydaturę wraz z rekomendacją do dalszych rozmów i po uzyskaniu informacji zwrotnej od klienta wrócę z dalszymi szczegółami…
Proces rekrutacyjny nie kończy się na jednej rozmowie. Składa się z kilku etapów takich jak: zebranie informacji rynkowych na temat uczestników, weryfikacja CV, sprawdzenie rekomendacji itd. Pracodawca otrzymuje profil zawierający pełen opis kandydata, w tym jego dopasowanie do stanowiska, doświadczenie, mocne strony, zweryfikowane oczekiwania oraz informacje o rozbieżnościach z „idealnym” profilem. Klient nie musi przeprowadzać żmudnych i długich rekrutacji, na które często rekrutują osoby nie związane z branżą. Dostaje wszystko na tacy, do niego należy tylko ostateczna decyzja, która z zarekomendowanych osób najbardziej odpowiada danej organizacji.
Trzeba jednak pamiętać, że proces rekrutacyjny prowadzony metodą head huntingu jest często dłuższy niż standardowa rekrutacja.
Warto dobrze wybrać firmę, której powierzamy rekrutowanie swoich pracowników. Konsultant, z którym współpracujesz, będzie wizytówką Twojej firmy. To on kontaktuje się z uczestnikami rekrutacji w trakcie trwania całego procesu zatem jego profesjonalizm, sposób traktowania i podejście do kandydatów będzie świadczyć także o Tobie.