Od dawna mówi się, że spotkania zabijają efektywność (szczególnie widać to w korporacjach) – liczba spotkań, na których muszą pojawić się pracownicy powoduje, że nie mają możliwości skupienia się na pozostałych obowiązkach. Spotkania są nudne, zbyt długie, często poruszane są na nich nieplanowane tematy, a uczestnicy przychodzą nieprzygotowani lub są na nie zapraszane zbędne osoby (…na wszelki wypadek, może się przydadzą).
Czy to jednak oznacza, żeby z nich rezygnować?
- Przecież to cenna dawka pomysłów, różnych punktów widzenia, angażowania.
- Szczególnie jeśli chodzi o zespół menedżerski – tylko poprzez regularne spotkania ma on szansę podejmować efektywne decyzje wspierające strategię.
Dostrzegając ten problem Patrick Lencioni proponuje fundamentalną zmianę podejścia do zebrań poprzez podział na 4 rodzaje. Dodatkowo – dla zobrazowania tematu – porównał je do programów telewizyjnych!
Prowadzenie zebrań i narad to elementem codziennej pracy, zarówno kadry menedżerskiej, jak i specjalistów. Osoba prowadząca spotkanie pełni rolę lidera, choć niekoniecznie jest nim na co dzień. Warto więc nauczyć się,jak tę rolę realizować. A także poznać rodzaje zebrań ze względu na cel, który chce się osiągnąć,metody ich prowadzenia oraz sposoby radzenia sobie w sytuacjach trudnych w pracy z grupą.
Prowadzenie zebrań i narad to umiejętność, której można się nauczyć. Proponujemy szkolenia dla zespołów z tematu: „Prowadzenie zebrań i narad”. Głównym celem szkolenia jest nauczenie się takiego prowadzenia spotkań, aby asertywnie wykorzystywać czas, osiągać założone cele,integrować zespół i motywować go do realizacji zadań.