Tworzenie ścieżek rozwoju pracowników
Pracownicy często odchodzą z firmy nie ze względu na wysokość zarobków, lecz ze względu na brak możliwości rozwoju zawodowego. Szukanie na ich miejsce nowych ludzi pochłania czas i pieniądze. Odpowiedzią na te problemy mogą być ścieżki pracowniczych karier. Ścieżka kariery to jeden z elementów planowania kadr – logiczna i spójna sekwencja kolejnych stanowisk w danej firmie, które pracownik może objąć, pod warunkiem spełnienia określonych wymagań pracodawcy. Celem budowania takich ścieżek jest z jednej strony osiągnięcie osobistych celów i realizacja ambicji pracowników, natomiast z drugiej – spełnienie oczekiwań kadry zarządzającej.
Ścieżka rozwoju zawodowego – o czym warto pamiętać?
Niewiele organizacji zdaje sobie sprawę, że profesjonalna ścieżka rozwoju pracownika powinna zacząć się już na etapie onboardingu, chociaż jej elementy dobrze, gdyby pojawiły się nawet w trakcie rekrutacji. Wdrożenie stanowiskowe to jeden z kluczowych etapów ścieżki rozwoju pracownika, kiedy poznaje on swoje zadania, cele, a także możliwości awansu i rozwoju.
Aby system ścieżki rozwoju zawodowego pracownika był jasny dla obu stron – pracownika i przełożonego, organizacja musi mieć spisane w sposób transparentny: kryteria awansu. O tym aspekcie warto rozmawiać z pracownikami podczas rozmów rocznych, kwartalnych i podsumowujących. Ścieżka rozwoju bez regularnego feedbacku nigdy nie będzie efektywna.
Efekty dla organizacji, która wdroży system ścieżek rozwoju zawodowego
Firmy, które w sposób efektywny wdrożyły system ścieżki rozwoju zawodowego pracownika, zyskują:
- Dobrze wykwalifikowanych i zaangażowanych w pracę pracowników. Dzięki ścieżce rozwoju odbywa się to często mniejszym kosztem, niż pozyskanie takiej kadry z rynku.
- Wsparcie pracowników w pozyskiwaniu nowych umiejętności i poszerzaniu wiedzy oraz doświadczenia. Pracownicy, którzy wiedzą, jak wygląda ich ścieżka rozwoju zawodowego, mają większą motywację do pracy i zdobywania nowych kwalifikacji.
4 powody, dla których warto wdrożyć ścieżkę rozwoju pracownika
Podsumowując, ścieżka rozwoju jest praktycznym i efektywnym narzędziem, które daje szereg korzyści zarówno dla samych pracowników, jak i organizacji.
Firmy mające jasno sprecyzowane ścieżki rozwoju zawodowego pracowników rekrutują osoby, które już od pierwszych dni pracy widzą jej cel w perspektywie długofalowej.
Po drugie, decydując się na ścieżkę rozwoju zawodowego i transparentnie komunikując jej przebieg pracownikowi, stymulujemy jego motywację do pracy. W końcu perspektywa wyższej pensji, nowych umiejętności, awansu wpływają pozytywnie na zaangażowanie w realizację zadań.
Po trzecie, nowoczesne firmy zdają sobie sprawę, że pracownicy odchodzą z firm często dlatego, że nie widzą pola do rozwoju w danej organizacji. Pokazanie im poprzez ścieżkę rozwoju zawodowego perspektyw i możliwości zdecydowanie minimalizuje ryzyko wysokiej rotacji.
Dobrze wdrożony system ścieżek rozwoju nie będzie działał bez regularnych rozmów podsumowujących. Dzięki częstszym spotkaniom z pracownikami liderzy widzą ich rozwój, łatwiej im zarządzać potencjałem swojej kadry. Ponadto ścieżka rozwoju pracownika to narzędzie, które szybciej i skuteczniej pozwoli zbadać potrzeby szkoleniowe i obszary wymagające ulepszenia.